ظروف شیشه ای دارو چیست؟

ظروف دارویی شیشه ای از جمله مواد اولیه بسته بندی است که در صنایع دارویی کاربرد داشته است. تعداد زیادی از فرمولاسیون های دارویی با استفاده از ظروف شیشه ای بسته بندی شده اند و آنها معمولاً اولین انتخاب مواد بسته بندی هستند. شیشه یک ماده غیر آلی (عمدتا سیلیکات) یا مخلوطی از مواد است که با گرم شدن و سپس سرد شدن بدون تبلور، جامد می شود.

ترکیب شیشه

شیشه اصولاً از سیلیس (59-80٪) با درجه متغیر اکسید کلسیم (5-12٪) اکسید سدیم (12-17٪) اکسید آلومینیوم (0.5-3.0٪)، اکسید باریم، اکسید بوریک، اکسید پتاسیم و اکسید منیزیم تشکیل شده است. نقطه ذوب بالای شیشه به دلیل وجود سیلیس است و نقطه ذوب و گرانروی ذوب شیشه با افزودن اکسیدها اصلاح می شود.

طبقه بندی شیشه

ظروف شیشه‌ای بر اساس درجه مقاومت شیمیایی / هیدرولیتیک آنها در برابر حمله آب به شیشه‌های نوع I ، شیشه های نوع II، شیشه های نوع III و شیشه های نوع IV طبقه بندی می شوند. درجه حمله به درجه انتشار قلیایی تحت تأثیر رسانه حمله کننده بستگی دارد.

ظروف شیشه ای نوع I (شیشه بوروسیلیکات / شیشه خنثی)

این نوعی ظرف شیشه ای دارویی است که حاوی 80٪ سیلیس، 10٪ اکسید بوریک، مقدار کمی اکسید سدیم و اکسید آلومینیوم است. از نظر شیمیایی بی اثر است و به دلیل وجود اکسید بوریک مقاومت بالایی در هیدرولیتیک دارد. کمترین ضریب انبساط را دارد و از این رو دارای خصوصیات شوک حرارتی بالایی است.

موارد استفاده از ظروف شیشه ای نوع I

شیشه نوع I به عنوان ماده بسته بندی برای اکثر آماده سازی ها اعم از داروهای تزریقی یا غیر تزریقی مناسب است.همچنین می توان از آنها برای داشتن اسیدهای قوی و مواد قلیایی استفاده کرد.

دوم ظروف شیشه ای نوع II (شیشه سودا – آهک – سیلیس / شیشه سودا – آهک درمان شده / شیشه آهک سودای قلیایی)

این یک نوع اصلاح شده از ظرف شیشه ای نوع III با مقاومت هیدرولیتیکی بالا است که ناشی از تصفیه مناسب سطح داخلی شیشه نوع III با گوگرد است. این کار برای از بین بردن اکسیدهای قابل شستشو انجام می شود و بنابراین از هوازدگی بطری ها جلوگیری می کند. شیشه نوع II در مقایسه با شیشه نوع I نقطه ذوب کمتری دارد و قالب گیری آن آسان تر است.

موارد استفاده از ظروف شیشه ای نوع II

 برای اکثر آماده سازی های آبی اسیدی و خنثی اعم از تزریقی یا غیر تزریقی مناسب هستند.

سوم ظروف شیشه ای نوع III (شیشه آهک سودای معمولی)

این یک لیوان آهک سودا درمان نشده با مقاومت شیمیایی متوسط ​​است. این ماده حاوی 75٪ سیلیس، 15٪ اکسید سدیم، 10٪ اکسید کلسیم، مقادیر کمی اکسید آلومینیوم، اکسید منیزیم و اکسید پتاسیم است. اکسید آلومینیوم بر دوام شیمیایی تأثیر می گذارد در حالی که اکسید منیزیم باعث کاهش دمای مورد نیاز در هنگام قالب گیری می شود.

موارد استفاده از ظروف شیشه ای نوع III

آنها برای بسته بندی محصولات پارانتراال یا پودرهایی برای استفاده از نوع تزریقی، پودرهای غیرآبی برای مصارف تزریقی و آماده سازی غیر پارنترال مورد استفاده قرار می گیرند.

ظروف شیشه ای نوع IV (شیشه نوع NP / شیشه آهک سودا)

این نوع ظرف شیشه ای مقاومت هیدرولیتیکی کمی دارد و برای محصولاتی که نیاز به اتوکلاو دارند استفاده نمی شود زیرا باعث افزایش سرعت واکنش فرسایش در ظرف شیشه ای می شود. این نوع شیشه برای ذخیره محصولات موضعی و فرم های دوز خوراکی استفاده می شود.

از توضیحات داده شده، یقینا به این نتیجه رسیدید که بدون شک استفاده ظروف شیشه ای دارویی دلایل خاص خود را دارد و دارای مزایای بی شمار و اطمینان بخشی نسبت به دیگر مواد مانند آلومینیوم یا پلاستیک در ظروف دارویی است!

حتما برایتان سوال پیش آمده است که شیشه با توجه به ظرافت و شکنندگی بالایی که دارد، چگونه می تواند گزینه ای مناسب برای آماده سازی و بسته بندی دارویی باشد؟  در ادامه با مطالعه ویژگی های عالی این محصول می توانید دلایل این انتخاب آگاهانه را دریابید.

در میان نگرانی های سلامتی و ایمنی، کارشناسان بهداشت  در حال بررسی ممنوعیت استفاده سریع از بطری ها، ظروف، و قوطی های پلاستیکی و انواع مشابه بسته بندی های پلاستیکی هستند، زیرا این امر بر سلامتی اثرمنفی می گذارد. اگرچه هنوز شواهد علمی مبنی بر وجود خطر سلامتی مرتبط با استفاده از پلاستیک وجود ندارد. با این حال نهادهای مشاوره بهداشت در سراسر جهان در حال بحث در مورد ممنوعیت استفاده از بسیاری از بطری های پلاستیکی برای داروها هستند.

در عوض استفاده از ظروف دارویی شیشه‌ای تشویق می شود که خطرات مربوط به سلامتی  در آن تقریباً صفر است و هیچ خطر آشکاری در ارتباط با آلودگی یا فساد محتوای آن وجود ندارد. مقاوم در برابر دما: بسیاری از کشورها هستند که تغییرات زیادی را در دما تجربه می کنند. دمای تابستان می تواند واقعاً بالا باشد و این زمانی است که خطر اصلی ایجاد می شود.

شربت های موجود در بطری های پلاستیکی یا قرص ها و کپسول های موجود در ظروف پلاستیکی می توانند اثرات سوء بر سلامتی داشته باشند و داروی فرموله شده در ظرف می تواند شسته شود، برای جلوگیری از چنین عوارض و نجات بیماران از خطرهای ناشناخته، اکنون بسته بندی شیشه تنها راه حل برای صنعت داروسازی است.

اهمیت بسته بندی در ساخت دارو

بسته بندی بخش مهمی از تولید دارو و فرآیند بازاریابی آن است. استفاده از بسته بندی شیشه‌ای به جای سایر گزینه های ارزان قیمت ممکن است اثرات سوئی بر درآمدزایی برای شرکت های تولید کننده بطری یا شرکت های دیگر داشته باشد، تولیدکنندگان دارو برای اطمینان از اثربخشی دارو و حفظ سلامت مصرف کننده باید این کار را انجام دهند.

از ظروف شیشه ای رنگی باید به جای بطری ها، سینی‌ها یا قوطی های پلاستیکی استفاده شود. این ظروف دارویی شیشه ای برای محافظت داروها در برابر نور ایده آل است. به منظور تزئینی و جذابیت این بطری ها، اغلب از رنگ های خاصی استفاده می شود که شامل عقیق، آبی و سبز زمرد است. شیشه قرمز و شیشه کهربا دو رنگ خاصی هستند که به محافظت از دارو در برابر اشعه ماورا بنفش خورشید کمک می کنند که بسیار مضر است. برای اینکه ظروف شیشه ای از نور محافظت کنند، شیشه باید از 2900 تا 4500 آنگستروم نور محافظت کند. این به راحتی توسط شیشه کهربایی برآورده می شود

هر نوع بسته بندی شیشه ای که برای نگهداری دارو استفاده می شود، قبل از استفاده تغییرات زیادی را متحمل می شود تا کاملاً برای نگهداری دارو مناسب باشد، به طوری که سلامتی مصرف کننده هیچ گونه خطری ندارد. NF و USP انواع مختلف شیشه را توصیف می کند که می تواند در صنعت بسته بندی استفاده شود.

شیشه قبل از اینکه در بسته بندی استفاده شود، چندین نوع آزمایش روی آن انجام می شود، این آزمایشات شامل تست شیشه پودری و همچنین آزمایشات حمله آب است که به ارزیابی مقاومت شیمیایی ماده همه این نتایج آزمایش به تجزیه و تحلیل مقاومت و دوام مواد در شرایط مختلف کمک می کند که مواد را کاملا مناسب برای استفاده می کند.

ظروف شیشه ای مورد استفاده در بسته بندی داروها باید انواع مختلفی از شرایط را داشته باشند تا بتوانند برای استفاده مناسب باشند. هدف اصلی برای هر نوع بسته بندی محافظت از محتوا در برابر محیط زیست است. شیشه هر نوع ثبات فیزیکی و شیمیایی را برای دارو فراهم می کند که در هنگام حمل و نقل مورد نیاز است.

این توضیح می دهد که چرا شرکت های بیشتری برای ذخیره داروها به شیشه روی می آورند.

پخش ظروف دارویی حاج محمدی، این راهنمای مفید و مختصر را جهت آشنایی و انتخاب ظروف شیشه ای دارویی ارائه داده است، برای خرید با کیفیت ترین محصولات می توانید از طریق تماس با مشاوران و کارشناسان فروش شرکت ظروف پت به راحتی ثبت سفارش کنید و در اسرع وقت و بدون پرداخت هزینه حمل و نقل محصول سفارشی خودتان را دریافت نمایید.